Vytlačiť

Rozhodnutie plné kompromisov 

Pred pár mesiacmi som sa rozhodol kúpiť elektronickú čítaciu lupu, s ktorou by som mohol čítať do blízka, ale aj na diaľku. Pri hľadaní vhodnej lupy som narazil na rôzne problémy a používateľské skúsenosti. Pochopil som, že budem musieť urobiť kompromis, a že dokonalú lupu nenájdem.

Niekto si teraz možno povie, že načo vymýšľať, zaoberať sa cudzími používateľskými skúsenosťami, veď lupa ako lupa. To je pravda v prípade stolných lúp, tam naozaj nie je čo riešiť a záujemca si vystačí aj so špecifikáciami a funkcionalitou, ktorú nájde v príručkách. Používanie takejto lupy vždy v princípe ostáva rovnaké. Aj v prípade prenosných lúp je to pri ich používaní to isté a menia sa len špecifikácie a funkcionalita, čo sa dá vyčítať z príručiek.

No v prípade elektronickej lupy, keď ide o tzv. hybrid, teda niečo medzi stolnou a prenosnou lupou, sú používateľské skúsenosti veľmi dôležité. Keďže ide o niečo "medzi", aj konštrukcia lupy bude buď viac prenosná, alebo prevažne stolná. Treba si jasne vytýčiť, na čo a kde chceme lupu používať. Dokonalú lupu presne na mieru pritom aj tak nenájdeme, určite nie pri porovnaní dvoch lúp uvedených už v názve tohto príspevku.

Keď ide o prenosnosť, flexibilitu, malé rozmery a pohodlnosť pri ovládaní priamo na lupe, určite odporúčam lupu Transformer. Ak vám prevažne ide o lupu aj s podložkou napríklad na písanie či čítanie, s lepšou ovládateľnosťou a prispôsobením kamery, čo pomáha pri čítaní do diaľky, a prenášať ju budete málo, tak pouvažujte nad lupou ClearNote+.

Ani pri určení si takýchto základných používateľských cieľov ešte stále nemáte vyhraté. Ak potrebujete lupu, ktorá je dobrá na prenášanie, lebo ste napríklad študent, z predošlých riadkov ste usúdili, že by to mala byť lupa Transformer. Áno, vlastnosti tejto lupy sú veľmi dobré, ale jej nevýhodou je používanie na čítanie do diaľky. Kamera je síce otočná, no má tri profily: Čítanie a písanie – kamera je otočená smerom nadol, čítanie do diaľky – kamera je otočená smerom od vás, zrkadlo – kamera je otočená smerom na vás. Profily sú výborné, lebo lupa si pri týchto polohách pamätá, aké ste mali nastavené zväčšenie, či ste mali zapnuté alebo vypnuté osvetlenie a ako ste mali nastavené zafarbenie. No pri otáčaní sa kamera v týchto polohách ukotví a pri zmene polohy je potrebné vyvinúť väčšie úsilie. Pri čítaní treba snímaný objekt posúvať alebo posúvať lupu samotnú. Pri čítaní do blízka je prirodzené a normálne pohybovať knihou, ale počas čítania do diaľky je nemožné hýbať daným objektom, a preto sa musíte po riadkoch posúvať celou lupou. Po riadkoch zhora nadol sa dá pohybovať samotnou kamerou, ale potom sa ukáže nevýhodnosť ukotvenia kamery v spomínaných troch polohách. Výrobcovia to mohli vyriešiť ako v prípade lupy ClearNote, kde sa kamerou posúva plynulo, ale takisto si vie zapamätať, ako ste mali nastavenú lupu pri otočení na čítanie a písanie, pri otočení na čítanie do diaľky, alebo keď kamera smerovala na vás. Ak sa kamera ukotví a chceme sa posunúť o riadok nižšie alebo vyššie, je to dosť nepraktické a pri veľkom zväčšení by som sa nečudoval, keby ste sa v texte stratili. Pri pohybe po riadku zľava doprava otáčame celou lupou, no stojan lupy ostáva na mieste, preto si treba dávať pozor na gumené nožičky, pretože ak ich stratíte, budete musieť lupou pohybovať zľava doprava a hlavne by lupa mohla ľahko spadnúť.

Za ďalšiu nevýhodu lupy Transformer považujem umiestnenie konektorov. Nenachádzajú sa priamo v lupe, ale na spoločnom adaptéri, ktorý je k lupe napevno pripojený krátkym káblom. Keby bol adaptér aspoň odpojiteľný, mohlo by sa predísť nechcenému poškodeniu kábla, ktoré by zapríčinilo znefunkčnenie lupy, keďže by ste ju nemohli ani nabiť, ani ju pripojiť k žiadnemu zariadeniu. Pri pripojení lupy do externého monitora si treba dávať pozor na pribalený VGA kábel, pretože má špecifickú koncovku a po poškodení môže byť problém so zháňaním nového. Hlavne ak chcete lupu často pripájať k monitoru, je možnosť poškodenia kábla veľká nevýhoda, pretože môže nejaký čas trvať, kým si zoženiete nový a určite bude aj drahší ako bežné VGA káble.

Škoda, že toto lupa nemá doriešené, pretože odhliadnuc od týchto nevýhod ide určite o veľmi dobrú voľbu. Človek by nemusel skoro nič iné riešiť, iba nejaké drobnosti v špecifikáciách a hlavne to, či bude lupu prenášať často alebo zriedkavo. Inak je táto lupa veľmi dobrým pomocníkom, môžete ju pripojiť k počítaču alebo monitoru. Po pripojení k monitoru ju ovládate pomocou tlačidiel na lupe a ovládanie je pohodlné. Lupa má automatické zaostrovanie a osvetlenie, čo oceníte pri čítaní kníh alebo na fľaštičkách od liekov a podobne. Toto zariadenie má 28 farebných režimov, takže si ho prispôsobíte na čítanie pre akékoľvek zrakové potreby farieb písma a pozadia. Lupa má aj vyhľadávanie, čo oceníte najmä pri čítaní z tabule. Napríklad pri ovládaní z počítača stlačíte medzerník a zväčšený objekt sa vzdiali a predtým zväčšenú oblasť zvýrazní obdĺžnikom. Lupa má aj ovládacie menu, ktoré využijete aj v počítači, aj pri prepojení s externým monitorom. Môžete si v ňom navoliť 6 obľúbených farebných režimov, alebo zapnúť vodiace linky na čítanie.

Ak si zvolíte pohodlnejšie čítanie do diaľky s lupou ClearNote+, aj tu musíte urobiť zopár kompromisov. Lupa je rozmernejšia ako Transformer, má vyššiu hmotnosť, čo nie je pohodlné pri prenášaní. Aj keď k nej dostanete kufor, kde je priestor aj na notebook, ale vzhľadom na hmotnosť lupy budete prenášať zhruba 5 kilogramov. Občas je problematické nasmerovať kameru na objekt a musíte tak hľadať tú správnu polohu.

Ak sa zmierite s rozmernosťou lupy, tak dostanete skoro to isté ako pri lupe Transformer. ClearNote+ síce nemá toľko farebných režimov, ale tie, čo má, určite postačia. Tiež ju pripojíte k monitoru i k počítaču. Samozrejmosťou je automatické zaostrovanie a svetlo, ktoré využijete hlavne pri čítaní do blízka v zhoršených svetelných podmienkach. Pri pripojení k počítaču som zaznamenal problém pravdepodobne s kompatibilitou s Windows 7. V príručke uvádzajú iba Windows XP, no keďže je príručka z roku 2012, mohli na to upozorniť. Možno ide len o ojedinelú chybu. Po vypnutí lupy a jej vytiahnutí z podložky mi po prvýkrát zatvorilo všetky programy a po druhýkrát sa reštartoval počítač. Zrejme to bude tým, že pre lupu sa skončila podpora, pretože sa už nevyrába, ale píšem o nej, lebo ju stále ponúkajú. Ak budete uvažovať nad touto lupou, určite si to overte u jej dodávateľa. Lupa ponúka väčšie zväčšenie ako Transformer, čo využijete pri vzdialenejších objektoch, alebo ak ide o veľkosť písma, tak iba na veľkých monitoroch, ktoré notebooky väčšinou nemajú. Pri používaní lupy cez externý monitor je trochu nepraktické ovládanie. Pri ukotvení lupy do stojana, ktorým je samotná podložka, totiž máte ovládací panel vzadu.

K lupe ClearNote+ aj k lupe Transformer dostanete napájací adaptér, ktorý má vymeniteľné koncovky na rôzne druhy zásuviek. Je to výborné, ak používateľ s lupou plánuje aj vycestovať, no pri lupe ClearNote+ je nešťastne vyriešený napájací adaptér, ktorý má špecifický konektor pre vymeniteľné koncovky. Výrobca mohol zvoliť konektor, ako má adaptér lupy Transformer, ktorý je rovnaký ako konektor starších spotrebičov, ako napríklad rádio. Pri strate tejto koncovky stačí do adaptéra pripojiť takýto napájací kábel a lupu môžete bez problémov používať naďalej. Asi by bolo náročné po strate tejto koncovky získať novú.

Čo mi však chýba u oboch lúp, je možnosť natáčania videa. Určite by to bolo pri vyučovaní praktické a uplatnenie by si to našlo nielen v škole. Ešteže obe lupy dokážu fotiť, čo je tiež veľmi praktické a skvelá je aj možnosť fotiť pomocou tzv. rýchlych volieb. Pri takomto fotení pomocou numerickej klávesnice sa nemusíte starať o ukladanie fotiek, takže sa nezdržiavate. Takýchto fotiek môžete urobiť 10, ďalšie si už budete musieť ukladať ručne, alebo ak znova budete fotiť pomocou čísel, pôvodne uložené fotky budú nahradené novými. Pri následnom pozeraní obrázkov sa budete musieť spoľahnúť na váš prehliadač obrázkov, ktorý je aj štandardne vo Windows. Chýba mi však špecializovaný prehliadač na takéto fotky, kde by sa dali obrázky zafarbiť podľa potreby, zväčšovať a posúvať sa po texte. Zväčšovanie a posúvanie po obrázkoch zvládne aj bežný prehliadač, ale nie je to také pohodlné.

Ako študent som si nakoniec vybral lupu Transformer, keďže jej výhodou je dobrá prenosnosť a oproti konkurencii malé rozmery. No škoda, že pri výbere takejto pomôcky som zatiaľ nenašiel tú ideálnu, a preto nech si už vyberiete akúkoľvek elektronickú lupu, určite nesplní všetky vaše požiadavky a budete musieť urobiť kompromis.

Pre rozsah tohto príspevku neuvádzam presné špecifikácie, tie nájdete spolu s používateľskými príručkami a tiež video ukážkami používania lúp na stránke: http://sihelsky.blogspot.sk/.

Michal Sihelský